جولای 2024
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

کلاهبرداری پیامکی

امروزه استراتژی ارسال پیام انبوه برای جذب مشتری یکی از موفق ترین راه کارهاست که کارفرمایان بسیاری از آن برای معرفی محصول و جلب اعتماد مشتری استفاده میکنند. در این بین سودجویان بسیاری نیز در تلاش هستند تا با استفاده از این روش کلاهبرداری نمایند و پولی به جیب بزنند. پس داشتن اطلاعات کافی در این زمینه برای در امان بودن از کلاهبرداری بسیار ضروری و حیاتی است.

 

کلاهبرداری پیامکی چیست؟

این مدل کلاهبرداری معمولا بر روی مواردی تمرکز میکند که دغدغه اصلی مردم هستند تا با ایجاد وسوسه در آنها به مقصود خود برسند. ممکن است این پیامک ها با مضمون هشدار قطع یارانه ، دریافت نوبت کارت سوخت ، دریافت کمک معیشتی دولت و غیره ارسال شوند. البته این بدان معنا نیست که هر پیامکی با این عنوان صرفا کلاهبرداری است بلکه باید دقت داشت تا با دیدن نشانه های پیامک جعلی در دام آن نیافتیم.

 

راه های تشخیص کلاهبرداری پیامکی

  • معمولا پیامک های تبلیغاتی هیچ درخواستی برای دسترسی به محتویات شخصی داخل گوشی مثل پیامک ها و گالری ندارند و هیچ گونه نیازی هم ندارند. پس اگر پیامکی نیاز به اجازه دسترسی داشت باید بلافاصله مشکوک شویم و جلوی دسترسی آن را بگیریم.
  • محتوای پیامک میتواند ما را راهنمایی کند تا آگاهی بیشتری برای تشخیص سالم بودن یا جعلی بودن آن داشته باشیم و همچنین حتما به پیش شماره ای که پیام با آن ارسال شده نیز توجه داشته باشید. چون پیامک های تبلیغاتی با پیش شماره های خاص و عمومی ارسال میشوند نه شماره های شخصی.
  • چناچه لحن پیام از میخواست تا یک اقدام را فوری انجام دهیم نیز باید شک کنیم چرا که اغلب این پیام ها در تلاش هستند تا با هیجان زده کردن ما از ما بخواهند تا یک اقدام فوری انجام بدهیم.
  • معمولا بعضی از پیامک های جعلی با مضمون برنده شدن در قرعه کشی و دریافت جایزه مشترک را تشویق میکنند تا بدون فکر کردن پیام را باز کند.
  • ممکن است پیامی با مضمون اینکه حساب ایمیل شما دچار مشکل شده و باید رمز عبور خود را برای برطرف شدن مشکل وارد کنید دریافت نمایید که قطعا نباید رمز را ارسال کرد بلکه باید به ایمیل خود مراجعه کرده و خودتان رمز را تغییر دهید.
  • به سایت رسمی آن ارگان مراجعه نمایید و از صحت ارسال پیامک اطمینان حاصل کنید.

 

 

اگر پیامک جعلی دریافت کردم باید چکار کنیم؟

به محض اینکه اطمینان پیدا نمودید که پیامک جعلی میباشد مواظب باشید تا بر روی هیچ لینک یا گزینه ای کلیک نکنید و از در اختیار قراردادن مرزهای خود نیز جلوگیری کنید. در نهایت میتوانید مراتب را به اطلاع پلیس فتا برسانید تا افراد دیگری نیز در معرض خطر اینگونه پیامک ها قرار نگیرند. آگاه باشید که این روش کلاهبرداری تاریخ انقضا ندارد و تا زمانی که بازاریابی پیامکی وجود دارد این روش کلاهبرداری نیز پا برجاست.