جولای 2024
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

5 راه تشخیص کلاهبرداری پیامکی

ارسال پیامک انبوه

امروز استراتژی ارسال پیامک انبوه با سامانه پیامکی برای جذب مشتری یکی از موفق ترین راهکار هاست که کارفرمایان بسیاری از آن برای معرفی محصول و جلب اعتماد مشتری استفاده میکنند. در این بین سودجویان بسیاری نیز در تلاش هستند تا با استفاده از روش بازاریابی پیامکی یا پیامک مارکتینگ کلاهبرداری نمایند و پولی به جیب بزنند .پس داشتن اطلاعات کافی در این زمینه برای در امان بودن از کلاهبرداری بسیار ضروری و حیاتی است.در این مقاله سعی داریم تا انواع روش ها و راهکارهای مصون ماندن از آن را بررسی کنیم.

کلاهبرداری پیامکی چیست؟

این مدل از کلاهبرداری معمولا بر روی مواردی تمرکز می کند که دغدغه اصلی مردم هستند تا با ایجاد وسوسه در آنها به مقصود خود برسند. ممکن است این پیامک ها با مضمون هشدار قطع یارانه،دریافت نوبت کارت سوخت،دریافت کمک معیشتی دولت و غیره ارسال شوند و در کل نمونه پیامک های تبلیغاتی زیادی برای وسوسه مخاطبان وجود دارد .البته این بدان معنا نیست که هر پیامکی با این عنوان صرفا کلاهبرداری است بلکه باید دقت داشت تا با دیدن نشانه های پیامک جعلی در دام آن نیافتیم.

چگونه پیامک جعلی را تشخیص دهیم؟

تشخیص اینگونه پیامک ها مستلزم دانستن چند نکته است که بدان اشاره می کنیم:

پیامک مارکتینگ
“به محض دریافت هر پیام از منبع ناشناس ابتدا مشخصات را چک کنید و استعلام بگیرید”

 

  1. پیامک های تبلیغاتی هیچ درخواستی برای دسترسی به محتویات شخصی داخل گوشی مثل پیامک ها و گالری ندارند و هیچ گونه نیازی هم ندارند. پس اگر پیامکی نیاز به اجازه دسترسی داشت باید بلافاصله مشکوک شویم و جلوی دسترسی آن را بگیریم.
  2. محتوای پیامک می تواند ما را راهنمایی کند تا آگاهی بیشتری برای تشخیص سالم بودن یا جعلی بودن آن داشته باشیم و همچنین حتما به پیش شماره ای که پیام با آن ارسال شده نیز توجه داشته باشید چون پیامک های تبلیغاتی با پیش شماره های خاص و عمومی ارسال می شوند نه شماره های شخصی.
  3. چنانچه لحن پیام از ما می خواست تا یک اقدام را فوری انجام دهیم نیز باید شک کنیم چراکه اغلب این پیام ها در تلاش هستند تا با هیجان زده کردن ما از ما بخواهند تا یک اقدام فوری انجام بدهیم.

انواع پیامک های جعلی

  1. ممکن است پیامی با مضمون اینکه حساب ایمیل شما دچار مشکل شده و باید رمز عبور خود را برای برطرف شدن مشکل وارد کنید ،دریافت نمایید که قطعا نباید رمز را ارسال کرد بلکه باید به ایمیل خود مراجعه کرده و خودتان رمز را تغییر دهید.
  2. اگر پیامک از طرف سازمانی ارسال شده است به سایت رسمی آن ارگان مراجعه نمایید و از صحت ارسال پیامک اطمینان حاصل کنید.

اگر پیامک جعلی دریافت کردیم، باید چکار کنیم؟

اما به محض اینکه اطمینان پیدا نمودید که پیامک جعلی می باشد ،مواظب باشید تا بر روی هیچ لینک یا گزینه ای کلیک نکنید و از در اختیار قرار دادن رمز های خود نیز جلوگیری کنید

.مسدود کردن پیامک تبلیغاتی و ارسال پیامک به بلک لیست نیز می تواند اقدام موثری باشد.

در نهایت می توانید مراتب را به اطلاع پلیس فتا برسانید تا افراد دیگری نیز در معرض خطر اینگونه پیامک ها قرار نگیرند. آگاه باشید که این روش کلاهبرداری تاریخ انقضا ندارد و تا زمانی که بازاریابی پیامکی وجود دارد این روش کلاهبرداری نیز پابرجاست.

سخن پایانی

شرکت های زیادی با ارائه تعرفه پیامک تبلیغاتی و تبلیغ خرید پنل پیامکی در حال کسب روزی حلال می باشند و نباید هر ارسال پیامک را مبنی بر دست داشتن کلاهبرداران تلقی کرد .

امروزه راه های افزایش فروش با پیامک و ارزش بالای آن بر کسی پوشیده نیست و صاحبان مشاغل زیادی از آن بهره می برند ،پس باید دانست که اصل این موضوع مفید و به نفع جامعه می باشد.